Trvalky

Trvalky sú obľúbené rastliny, ktoré majú dlhú životnosť. Vďaka pestrej palete farieb je možné vytvoriť nádheré záhony, v ktorých po odkitnutí trvaliek zaujmú miesto cibuľoviny. Sú to rastliny, ktoré počas vegetačného obdobia rastú a kvitnú a prezimujú počas zimných mesiacov ako hľuzy alebo rizómy. Nasledujúci rok vyženú opäť nové výhonky a tešia znovu nádhernými kvetmi.

Pôda

Nároky na pôdu sú rôzne, no všeobecne platí, že najviac im vyhovuje humózna, priepustná pôda. Preto pred sadením pôdu dobre prekyprite a zapracujte humus. Pôdu občas prekopte, aby ste zlepšili jej prevzdušnenie a následne prísun vody.

Sadenie

Najvhodnejší čas na sadenie je obdobie vegetácie. Vidíte farbu a kvety a môžete si urobiť obraz o tom, či je trvalka hodná. Pretože ide väčšinou o rastliny odolné voči chladu, sadia sa na jeseň. Rastlina má tak čas vytvoriť korene. Ideálnym časom obdobie po odkvitnutí. U tých, čo kvitnú na jar, je to jeseň, u kvitnúcich v lete a na jeseň je ideálnym obdobím sadenia jeseň alebo lepšie jar. Jesenné astry (Aster novae-belgii) a chryzantémy sa sadia na jar, aby vytvorili korene a na jeseň bohato zakvitli. To isté platí aj pre rozchodník (Sedum) a Saxifragu. Sú však i také trvalky, ktoré v zime zle vytvárajú korene a nie sú ani odolné voči zime. Tieto sa sadia na jar. Patria sem: kocúrnik (Nepeta) a Tanacetum coccineum. Týka sa to i niektorých polokrov. Ak sa sadia na jeseň, výhonky správne nedozrejú a sú ľahko ohrozené mrazmi.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt perennial flowers Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt perennial flowers Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt perennial flowers Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt perennial flowers

Ako sadiť trvalky?
 

  • Trvalky v črepníku môžete sadiť celý rok ak nemrzne a nie je nadmerne vlhká pôda.
  • Čas sadenia je od marca do mája a od augusta do októbra.
  • Pôdu vidlami dobre prekyprite, odstráňte burinu bezo zvyšku.
  • Do ťažkej pôdy zapracujte piesok a vylepšite jej kvalitu kompostom.
  • Dôkladne polejte a vyberte rastlinu z črepníka. Veľmi prerastené korene skráťte na bokoch ostrým nožom.
  • Nesaďte hlbšie, ako boli v črepníku.
  • Najskôr zasaďte dominantné (najvyššie) rastliny.
  • Na záver nízke v skupinách a pôdopokryvné.
  • Polejte, ale nie počas poludňajšieho slnka.
  • Ak sadíte trvalky v skupinách (3 - 5 kusov), vzdialenosti by mali byť 30 - 50 cm

 

Coreopsis grandiflora HELIOT
Krásnoočko veľkokveté
Záhonová trvalka odolná voči suchu s výrazným dlhodobým efektom kvitnutia. Má vzpriamene rastúce veľké kvety, kvitnúce po celé leto 
1,90
Coreopsis hybrida LADYBIRD
Krásnoočko veľkokveté
Rod : Coreopsis Druh : Ladybird Čeľaď : Asteraceae Krásnoočko sa vyznačuje mimoriadne dlhou dobou kvitnutia. Od začiatku leta až do jesene. Vysádza sa do slnečných trvalkových záhonov, alebo do väčších nádob v kombinácii s letničkami.
Variant: ∅ 13cm
∅ 13cm.
2,50
Coreopsis grandiflora LIGHTING BUG
Krásnoočko veľkokveté
Rod : Coreopsis Druh :  "Lighting Bug" Čeľaď : Asteraceae Táto pestrofarebná kráska sa vyznačuje krásnymi zlatožltými kvetmi s červenými očkami. Kvety pokrývajú hornú časť habitusu. je nízkeho kompaktného vzrastu a láka včely a motýle. Je to trvalka, ktorá…
Variant: ∅ 15cm
∅ 15cm.
2,60
Coreopsis grandiflora PRESTO
Krásnoočko veľkokveté
Rod : Coreopsis Druh : Presto Čeľaď : Asteraceae Krásnoočko sa vyznačuje mimoriadne dlhou dobou kvitnutia. Od začiatku leta až do jesene. Vysádza sa do slnečných trvalkových záhonov, alebo do väčších nádob v kombinácii s letničkami.
Variant: ∅ 15cm
∅ 15cm.
2,60
Coreopsis hybrida RED ELF
Krásnoočko veľkokveté
Rod : Coreopsis Druh : RED ELF Čeľaď : Asteraceae Krásnoočko sa vyznačuje mimoriadne dlhou dobou kvitnutia. Od začiatku leta až do jesene. Vysádza sa do slnečných trvalkových záhonov, alebo do väčších nádob v kombinácii s letničkami.
Variant: ∅ 15cm
∅ 15cm.
2,60
Coreopsis hybrida SUNSTAR ROSE
Krásnoočko veľkokveté
Rod : Coreopsis Druh : SUNSTAR ROSE Čeľaď : Asteraceae Coreopsis 'Sunstar Rose' je top novinkou pre rok 2018. Táto pestrofarebná kráska sa vyznačuje krásnymi ružovými kvetmi s bielym okrajom. Je nízkeho kompaktného vzrastu a láka včely a motýle. Je to trvalka,…
Variant: ∅ 15cm
∅ 15cm.
2,60
Ďalšie