Rosmarinus officinalis
Dostupnosť: Nedostupné
Kód produktu: 1005
Doba dodania: 3 dni

Je to aromatická bylina s kopijovitými listami. Názov pochádza z latinčiny a v preklade znamená rosa mora. Pochádza zo Stredomorskej oblasti. Veľmi obľúbenou koreninou je najmä v Taliansku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovenská vlajka obrázok  Rastlinky vypestované na Slovensku

Množstvo
+
-
1,30 € / ks
Ceny sú úvadzané s DPH

Charakteristika

Je to aromatická bylina s kopijovitými listami. Názov pochádza z latinčiny a v preklade znamená rosa mora. Pochádza zo Stredomorskej oblasti. Veľmi obľúbenou koreninou je najmä v Taliansku..

Nároky na pestovanie

Neznáša príliš mnoho slnka, ani vody, je veľmi citlivý na mrazy. Cez zimu ho opatrujeme v mierne teplých a vzdušných miestnostiach.

Vzrast

10-50 cm vysoký, prútnato rozkonárená rastlinka

Listy a kvety

Je to krík s čiarkovitými, kožovitými a na vrchnej strane bieloplstnatými listami. V pazuchách listov sú nakopené do vidlíc bledomodré, pyskovité kvety, ktoré majú iba dve tyčinky. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do augusta

Množenie

Rozmnožuje sa zväčša vegetatívne odrezkami sadenými neskoršie na jar, alebo v lete do vopred pripravenej hriadky (odrezky sa v dobrej zemi hneď zakorenia). Vo veľkom ho pestujeme aj semenami, ktoré vysievame do pareniska.

Zber

Zbierame listy, prípadne aj zelené (nedrevnaté) výhonky. Zdŕhame z konárikov a očistíme od primiešanín. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga). Schnú pomaly. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

 

Zaujímavosť

Vo farmácii sa z nej pripravujú galenické prípravky (nálevy, liečivé čaje, mastí, náplasti) a získava sa silica (Oleum rosmarini) spolu so (Spiritus rosmarini) ďalej sa používa vo voňavkárstve (na kolínske vody a pod.). Podporuje trávenie, zvyšuje vylučovanie moču, povzbudzuje nervovú činnosť. Osoží aj proti nadúvaniu (vetrom) a pri zníženom tlaku krvi. A to spravidla čerstvé listy, užité priamo (4-8 denne nalačno požuť a prehltnúť), alebo vo forme medicinálneho vína. Zvonku (v liehovom výluhu - možno pridať i vňať ruty a gaštanový kvet) slúži na natieranie pri lámke (reume) a zápaloch sedacieho nervu (ischias).