Salvia officinalis purpurascens
Dostupnosť: Nedostupné
Kód produktu: 1012
Doba dodania: 3 dni

Šalvia lekárska je 20 až 70 cm vysoký, krátko rozkonárený, trváci, silno aromatický poloker s plstnatými šedo zelenými listami.  Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovenská vlajka obrázok  Rastlinky vypestované na Slovensku

Množstvo
+
-
1,30 € / ks
Ceny sú úvadzané s DPH

Charakteristika

Šalvia lekárska je 20 až 70 cm vysoký, krátko rozkonárený, trváci, silno aromatický poloker s plstnatými šedo zelenými listami. 

Nároky na pestovanie

Obľubuje slnečné stanovište, suché, dobre priepustné a vápnité pôdy s dostatkom živín.

Vzrast

Šalvia lekárska je 20 až 70 cm vysoký, krátko rozkonárený, trváci, silno aromatický poloker s plstnatými šedo zelenými listami. 

Listy a kvety

Kvitne v júni až júli prevažne fialovými, ale aj bielymi a ružovkastými kvetmi. Listy sú mierne plstnaté, farba závisí od kultivaru.

Množenie

Na jar priamym výsevom do pôdy, alebo predpestovaním priesad v parenisku. Taktiež, a to hlavne pri hybridných kultivaroch - na jar, alebo na jeseň delením starších trsov, alebo stonkovými odrezkami.

Návod na pestovanie

Rastliny často striháme, aby si udržali hustý kríčkovitý rast. Na zimu je dobre rastliny prihrnúť zemou a na jar zrezať staré stonky, aby vyrástlo čo najviac listov. Redšie vysadené pri dobrom hnojení vydržia dlho na mieste. U nás je šľachtená.

Zber

Zbierame vňať, a to ešte skôr, než rastlina kvitne, viac krát do roka (posledný zber však nesmie byť neskoro v roku, ináč rastlina vymrzne). Odrezávame, vo veľkom žneme čo najnižšie, aby sa rastlina dobre rozrástla. Najkrajšie kusy necháme dozrieť na semeno. Sušíme riedko rozložené pri teplote do 35 °C (silicová droga) oddelene, lebo má silný pach a lepkavé listy. Schne pomaly. Pred manipuláciou s rastlinou i po nej si vždy umyjeme ruky.

Zaujímavosť

Šalvia má silný proti bakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla, výborne sa uplatňuje pri zápale ďasien a paradentóze. Silica má dezinfekčné, utišujúce účinky pre ktoré sa pridáva do zubných pást a ústnych vôd. Pravidelným potieraním si zubov listami šalvie docielime vybielenie zubov. Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri ťažkostiach v klimaktériu (potenie, návaly horúčav, migréna), pri silnej menštruácii na podporenie pružnosti maternice. Pri užívaní vo vyšších dávkach vyvoláva kŕče podobné epileptickým.