Trvalky sú obľúbené rastliny, ktoré majú dlhú životnosť. Vďaka pestrej palete farieb je možné vytvoriť nádheré záhony, v ktorých po odkitnutí trvaliek zaujmú miesto cibuľoviny. Sú to rastliny, ktoré počas vegetačného obdobia rastú a kvitnú a prezimujú počas zimných mesiacov ako hľuzy alebo rizómy. Nasledujúci rok vyženú opäť nové výhonky a tešia znovu nádhernými kvetmi.
Nároky na pôdu sú rôzne, no všeobecne platí, že najviac im vyhovuje humózna, priepustná pôda. Preto pred sadením pôdu dobre prekyprite a zapracujte humus. Pôdu občas prekopte, aby ste zlepšili jej prevzdušnenie a následne prísun vody.
Najvhodnejší čas na sadenie je obdobie vegetácie. Vidíte farbu a kvety a môžete si urobiť obraz o tom, či je trvalka hodná. Pretože ide väčšinou o rastliny odolné voči chladu, sadia sa na jeseň. Rastlina má tak čas vytvoriť korene. Ideálnym časom obdobie po odkvitnutí. U tých, čo kvitnú na jar, je to jeseň, u kvitnúcich v lete a na jeseň je ideálnym obdobím sadenia jeseň alebo lepšie jar. Jesenné astry (Aster novae-belgii) a chryzantémy sa sadia na jar, aby vytvorili korene a na jeseň bohato zakvitli. To isté platí aj pre rozchodník (Sedum) a Saxifragu. Sú však i také trvalky, ktoré v zime zle vytvárajú korene a nie sú ani odolné voči zime. Tieto sa sadia na jar. Patria sem: kocúrnik (Nepeta) a Tanacetum coccineum. Týka sa to i niektorých polokrov. Ak sa sadia na jeseň, výhonky správne nedozrejú a sú ľahko ohrozené mrazmi.